ANAMORFÓZIS
Görbe tükör a világról, politikusokról, pártokról, rólatok, rólam
Kissé elfogultan, így látom az embereket, politikusokat, pártokat. Mosolyogjunk együtt rajtuk, ha tetszik, s akkor is tiszteljük egymást, ha más a véleményünk.
Az anamorfózis egy művészettörténeti kifejezés, amely azokat a felismerhetetlenné torzított képeket jelenti, amelyek csak egy különös nézőpontból, vagy egy rájuk helyezett tükörtárgy segítségével válnak újra láthatóvá.
Anamorphosis is a distorted projection or perspective requiring the viewer to use special devices or occupy a specific vantage point to reconstitute the image.
A Webster szótár így írja le a fogalmat:
A distorted or monstrous projection or representation of an image on a plane or curved surface, which, when viewed from a certain point, or as reflected from a curved mirror or through a polyhedron, appears regular and in proportion; a deformation of an image
Egy kép torz, vagy eltorzított kivetítése vagy bemutatása egy sík vagy görbült felületen, amely bizonyos pontból nézve, vagy egy görbe tükörből visszatükröződve, vagy egy poliéderen keresztül szemlélve szabályosnak és arányosnak tűnik; vagyis egy kép deformációja.
Az Anamorfózis egy deformált kép, amely csak akkor tűnik elő valós alakjában, amikor egy szokatlan helyről szemléljük.
In one common form of anamorphosis---usually termed "oblique"--- the unconventionality arises from the fact that the image must be viewed from a position that is very far from the usual in-front and straight-ahead position from which we normally expect images to be looked at.
In another common form---sometimes termed "catoptric"---the image must be seen reflected in a distorting mirror (typical shapes being cylindrical, conical and pyramidal).
Az "anamorfózis" kifejezés (a görög szó jelentése "átalakulás") erõsen torzított képet jelöl, amely elsõ ránézésre majdnem felismerhetetlen. Ha viszont egy bizonyos szögbõl nézzük, hirtelen értelmes képpé áll össze. A perspektívának ezt a bizarr alkalmazását elõször Leonardo da Vinci írta le a jegyzetfüzeteiben. Eleinte feltehetõen szellemes ujjgyakorlatként, a mûvész technikai felkészültségét igazoló perspektíva-fogásként használták. Jó néhány festõ viszont hamarosan intellektuálisabb célokat valósított meg az anamorfózis segítségével: spirituális vagy politikai jelentést rejtett el mûveiben. A kitüntetett pont (Archimedesz-tõl J. L. Borges-ig) régóta foglalkoztatja a mûvészetet és a tudományt. A hely, ahonnan új dimenziók nyílnak, ahonnan másképpen látható a világ és ahol megélhetõ a titkosság és beavatottság érzése.
1533-ban Londonban festette ifj. Hans Holbein a Követek című képet, a leghíresebb anamorfózist használó festményt. A kép két életnagyságú férfit ábrázol, illetve egy elnyújtott, amorf formát, amely látszólag értelmetlenül uralja a kép alsó negyedét. A különös részlet akkor válik érthetővé, ha nem a szokásos módon nézzük a képet, hanem ferde szög alól: ekkor egy emberi koponya képét látjuk meg.
Anamorfózis: visszaadott valóság
Magyarországon Orosz István művész úttörőnek tekinthető az anamorfózisban, aki alkotásaiban újításokra is törekszik.
Orosz István: Tükör Anamorfózis oszloppal
Dürer: Ádám és Éva - "tükörben"
Az anamorfózis a XX. század végén a street art-ban is helyet kapott. Az aszfaltképek általában perspekívikus anamorfózissal készülnek, azaz egyetlen nézőpontból “láthatóak”. Az aszfaltrajzok némelyike igazán szellemes és hátborzongató.
Két érdekes optikai illuzió a torontói Bayview metro állomásról
Anamorfózis - Párizsban - Így lett a lepedőből földgömb
BUÉK
Anamorph Me! (version 0.2) Torzíts el engem!
Anamorph Me! egy ingyenes kis szoftver alkalmazás, amely pl. JPEG és BMP képek olvasására és anamorf átalakítására (féldául ferde, hengeres és kúpos tükörrel). A szoftver Microsoft Windows operációs rendszerben fut, de esetleg meg lehet próbálni MacOS és Linux rendszerben is futtatni. Anamorph Me! egy régi szoftver, de még ma is jól funkcionál! Vannak próbálkozások, hogy átírják cross-platform verzióba, talán Java alkalmazásban.
Íme néhány próbálkozás Leonardo Mona Lisa-jával.
Anamorph Me! is a free, small software application that can read images in the most common formats (e.g. JPEG, BMP) and carry out a range of anamorphic transformations on them - including oblique, cylindical mirror and conical mirror. Please note that this software runs in Microsoft Windows operating systems only (however you may have luck with a Windows emulator in MacOS and Linux. Anamorph Me! is old software, for which I apologise, but it still does a good job. I have intentions to completely rewrite it in a cross-platform version, probably using Java, Leonardo, here are some sample output images:
A Mama így látta:
Julian Beever is an English artist who has been creating Chalk art since de mid 90’s. His talent is so amaizing and he has work as a freelance artist for many companies. He has worked in the UK, Belgium, France, The Netherlands, Germany, Austria, Denmark, Spain, the U.S., Australia, Mexico, Brazil, Argentina, Russia and Portugal.
He creates murals, acrylic paints, oil painting and collages, but he is most famous for his chalk artwork done on pavement. To create his pavement artwork, he uses a projection technique called anamorphosis.
<a href="http://www.seotools.hu">Ingyenes Keresőoptimalizálás tanfolyam</a>